Sugu ei ole su lugu

Lapse sugu ei määra, mis valdkonnas ta edukam on või millised on tema võimed.

Lapse sugu ei määra, mis valdkonnas ta edukam on või millised on tema võimed. Seistes vastu soostereotüüpidele nagu “poisse huvitabki tehnika rohkem” või “tüdrukud peaksid ikka käsitööd oskama”, anname me lastele võimaluse avastada enda tõelisi huvisid ning rakendada oma päris potentsiaali. Aktiivselt soostereotüüpidele vastu seistes innustame Miat avastama enda võimekust informaatikas või ehitusteaduses ning julgustame Robinit haridustöötajaks või baleriiniks saama. Mis oleks kui laseksime lapsel ise enda lugu kirjutada ja ei piiraks teda soostereotüüpidega?

Soostereotüübid on lihtsustavad ja üldistavad uskumused ja eelarvamused inimese või inimgrupi kohta, mis lähtuvad soolisest kuuluvusest. Need hõlmavad nii iseloomu, käitumist, väljanägemist, kui ka valitud eriala või ametit. Kehtivad soostereotüübid loovad arusaama, et on olemas “õige” mehelikkus ja naiselikkus. 

Mis te arvate, kui me ei piiraks inimesi enam soostereotüüpidega?

Projekti rahastavad Euroopa Liidu õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programm (REC 2014 – 2020) ning KÜSK.

Mida arvavad noored soostereotüüpidest?

Mida sa teeksid, et kahjulikke soostereotüüpe muuta?

Millised on soostereotüüpide võimalikud negatiivsed tagajärjed?

Kas soonormide ja vägivalla vahel on seos?

Harilik eesti mees

Millised on enim levinud soostereotüübid meeste kohta?

Eluviis:
Enamasti päevase eluviisiga, eelistab pikki tööpäevi ja kodus käib üldiselt magamas.

Kus teda kohata võib?
Valitsuste ja riikide eesotsas, juhtivatel positsioonidel, ehitusplatsidel või tehnoloogiaga seotud ettevõtetes.

Välimus:
Lihaseline, vähemalt 1.80 pikk, juuste pikkus lühike. Kannab üldiselt tumedaid riideid, kindlasti on välistatud pastelsed toonid, lillelised mustrid ja roosa värv. 

Areng:
Omab sündides juba elementaarseid teadmisi IT-st, täiskasvanud isendid oskavad nii autot kui ka pesumasinat parandada ning on võimelised oma kätega maja ehitama.

Toitumine:
Enamasti karnivoor (iga toidukord võiks sisaldada liha), ei usalda uusi maitseid või vegantoite, võimalusel väldib puu- ja juurvilju. 

Eluiga:
Üldiselt lühemapoolne seoses terviseprobleemide ja riskikäitumisega. 

Harilik eesti naine

Millised on enim levinud soostereotüübid naiste kohta?

Eluviis:
Ärkab üldiselt varakult, et hoolitseda partneri ja järeltulijate vajaduste eest ning pühenduda liigile omastele ilurituaalidele. 

Kus teda kohata võib?
Peamiselt koduses keskkonnas. Mõnikord võib naist kohata ka hariduse, meditsiini, kultuuri või sotsiaaltöö valdkondades, enamasti mitte juhtivatel positsioonidel. 

Välimus:
Meikimata naist nähes tasub eeldada, et tegu on haige või lihtsalt väsinud isendiga. Keskmine pikkus ei omanda tähtsust seni, kuni ei ületa kontsakingi kandes meesisendi pikkust. 

Areng:
Sünnib kaasasündinud instinktidega teiste eest hoolitseda ning majapidamises korda hoida. Teismelisena arenevad meesisenditest kiiremini. Täisealiseks saades oskab soonikkoes kududa ning kontoris kohvimasinat puhastada. 

Toitumine:
Väikese kaloraažiga toidud, ideaalis salat. Paar korda aastas võib näha teda söömas saiakesi ja seejärel jõusaalis rahmeldamas.

Eluiga:
Naised elavad meestest kauem, keskmine eluiga on 82,2 aastat. Üheks põhjuseks võib olla asjaolu, et naised loomuomaselt ei julge võtta riske ja kipuvad pahatihti terviseprobleemide puhul arsti poole pöörduma.

Telli soonormide osalusteater

Eesti Seksuaaltervise Liit pakub sotsiaalse osalusteatri lavastusi 14-26aastastele noortele eesmärgiga muuta ühiskonnas kahjulikke soonorme!

Osalusteater on teatrivorm, kus publik ei ole lihtsalt tavaline vaatleja, vaid osaleb aktiivselt etenduse protsessis. Osalusteatri protsess ei pea kujutama ühtegi “õiget viisi”, vaid peaks uurima erinevaid võimalusi, kuidas teatud teemat võiks lahata ning etendada. Meie eesmärgiks on edendada soorollide ja stereotüüpide kriitilist ümberhindamist, soolise diskrimineerimise ennetamist ja vähendamist.

Osalusteatri üks sessioon koosneb 3-4 lavastusest, kus osalusteatri lavastuste käigus saavad noored teha reklaami, lahendada suhteprobleeme ja harjutada tööintervjuud. Seda kõike aga ümberpööratult – mehed mängivad naisi ja naised mehi.

Sessiooni läbimiseks ühele grupile koos pausidega sobib ca 3 tundi ehk 180 minutit.

Ühe grupi suurus on soovitavalt kuni 30 noort. Lavastusi viib läbi ESTLi moderaator.

Osalusteatri sessiooni hind 450€+km + transpordi tasu 0,2€km

Osalusteatri sessiooni tellimiseks ja lisainfo saamiseks võtke palun ühendust:
Katrin Salundi
katrin@estl.ee
tel 56 359 359

Tellimise kirja palume märkida: kooli/asutuse nimi, osalejate arv, soovitav osalusteatri toimumise kuupäev ja kellaaeg.

Küsi nõu Küsi nõu