Esimene kord

Esimene seksuaalvahekord on teema, mis tekitab inimestes vastakaid tundeid

Esimest korda oodatakse naudingu ja teatud „sotsiaalse staatuse“ saavutamise pärast, samas tuntakse selle ees ka hirmu. Põhjuseid, miks esimest korda kardetakse on mitmeid: poisid muretsevad eeskätt enneaegse seemnepurske ja erektsiooni püsimise pärast, tüdrukud kardavad paljuräägitud valu esimesest vahekorrast. Sõltumata soost muretsetakse oma keha pärast ja sellepärast, kas ollakse ikka piisavalt head seksuaalpartnerid. Samuti võib murekohaks osutuda eakaaslaste arvamus. On ääretult oluline, et esimesse vahekorda astutakse alles siis, kui ollakse selle jaoks valmis. Igaühe eelistusi tuleb austada – ka nende omi, kellel puudub igasugune soov seksuaalelu alustada.

Millal on õige aeg seksida?

Ühiskond avaldab noorele inimesele tugevat survet seksuaalelu alustamise osas. Ühest küljest peetakse „liigvarajast“ seksuaalelu alustamist taunimisväärseks, samas vanemas eas „süütuid“ naeruvääristatakse. Mõlemad suhtumised on kahjulikud ja ei oma kohta seksuaalseid õigusi austavas ühiskonnas. Ehkki keskmiselt alustatakse Eestis  seksuaaleluga keskmiselt 17. aastaselt, pole olemas mingit õiget vanust seksimiseks. On olemas vaid õige aeg ehk siis, kui inimene tunneb, et ta tõepoolest soovib oma valitud partneriga astuda vahekorda.

Esimene kord kui "süütuse" kaotamine

Sageli öeldakse seksuaalelu alustamise kohta „süütuse kaotamine“. Seejuures on palju küsimusi selle kohta, mis asi „süütuse kaotamine“ tegelikult on: on see neitsinaha rebenemine, peenise sisenemine tuppe või midagi muud? Tegelikkuses on seksuaalne „süütus“ lihtsalt müüt, millega keegi ei peaks oma pead vaevama. Idee süütusest loob väära kuvandi, milles aktiivset seksuaalelu elavad inimesed on kuidagimoodi „süüdi“, samas kui „süütud“ inimesed on „head pailapsed“ või isegi „nõrgad“. „Süütust“ soovitakse korraga nii hoida kui kaotada, mis juhib tähelepanu eemale kõige olulisemalt küsimuselt, milleks on see, kas inimene on üleüldse valmis seksuaalelu alustama. Olgu öeldud, et seksuaalelu alustamine ei tee ühtegi inimest teisest halvemaks ega paremaks, ning süüdi või süütuks mõistetakse inimesi vaid kohtusaalis.

Kas esimene kord on valus?

Üks sagedasemaid muresid seksuaalelu alustavatel tüdrukutel on hirm valusa vahekorra ees. Paljud on sõprade käest kuulnud või internetist lugenud, et nõndanimetatud neitsinaha ehk hüümeni rebenemisega võivad kaasneda tugevad valud või et esimene vahekord võib muud moodi ebamugav olla.

Tegelikkuses on tüdrukute kogemused esimese vahekorraga väga erinevad ning kaugeltki mitte kõik pole valusad. Nii mõnelgi tüdrukul üldse polegi hüümenit või on see juba rebenenud tampooni sisestamise, trenni või muu tegevuse käigus. Samuti on võimalik tuppe harjutada sõrmedega, mis teeb tulevikus peenise sisestamise lihtsamaks. (NB! Nii sõrmede kui peenise sisestamiseks on esialgu soovitav kasutada libestit).

Ent kõige olulisem on see, et tüdruk, kes on alustamas seksuaalelu, tunneks end selles olukorras mugavalt. Kui tüdruk ei tunne end mugavalt, siis võivad ta lihased minna pingesse, mis teeb vahekorra kas võimatuks või valulikuks. Pingeid aitab leevendada ka piisav eelmäng (hellitamine, masseerimine ja muud moodi keha erutamine), mis lõõgastab ja valmistab tüdruku keha ette seksiks.

Viimaks tuleks meeles pidada, et esimene vahekord ei pea õnnestuma esimesel katsel. Tuleks vältida mõtteid nagu „nüüd peab selle asjaga ühele poole saama“. Pigem tuleks mõelda, et aega on: kui ei õnnestu praegu, siis võib alati proovida mõnel teisel ajal. Niimoodi talitades ei pruugi esimene vahekord sugugi valus olla, vaid hoopis hea ja nauditav.

Kuidas see asi käib? Kas partneril on hea? Olen ma piisavalt ilus? On mul piisavalt suur?

On terve rida muresid, mis käivad läbi seksuaalelu alustava inimese peast. Seejuures pole vahet, kas tegu on viieteistaastase või kahekümne viie aastase inimesega: on palju asju seksi ja meie enda kehade juures, mis tekitavad ebakindlust. Küllaltki palju on selliseid raamatuid, mis annavad head nõu seksuaalelu parandamiseks ning nõu leiab ka sellelt leheküljelt, ent pole vaja lugeda läbi sadu lehekülgi, et nautida seksi oma partneriga. Ühest küljest on seks üks paljudest inimkeha loomulikest tegevustest, mille nii-öelda tegevusjuhis on meile looduse poolt antud. Teisest küljest pole mingit nõuet ainult instinktide peale lootma jääda: looduse poolt on meile antud ka kõnevõime! Palju olulisem kui suur kogemus, on võime suhelda oma partneriga. Seetõttu on ka hea alustada seksuaalelu partneriga, keda usaldad, sest see suurendab tõenäosust, et omavahel julgetakse rääkida.

Ole avatud oma partneriga: rõhuta talle, et tema arvamused ja eelistused on olulised, küsi talt, mis talle meeldib ja ära karda rääkida, mis sulle meeldib. Kui sa ei tea mida teha, siis palu partneril juhendada. Kui te kumbki ei tea, siis saategi katsetada! Võta teadmiseks, et ka kogenud armastajad alati küsivad oma partnerite käest, mida nad eelistavad, sest iga inimese seksuaalsed vajadused on unikaalsed. Lisaks ära karda jagada komplimente: me oleme kõik oma keha ja võimete suhtes natukene ebakindlad ning hea sõna kalli inimese suust aitab seda leevendada märgatavalt. Niimoodi on ka vahekorrad palju mõnusamad.

Nõuandeid esimeseks vahekorraks

Esimese vahekorra puhul ei saagi eeldada, et partnerid oleksid täielikult ettevalmistatud ja teaksid täpselt mida nad teevad. Tegelikult ei maksa sellist täpsust sihtida ühegi vahekorra puhul, sest üks asi, mis seksi toredaks teeb, ongi tema sundimatus ja reeglipäratus. Sellegipoolest on mõningaid nõuandeid, mille järgimisest võivad kasu saada kõik, kes on alustamas oma seksuaalelu.

Seksi ainult siis, kui sa seda tõesti tahad – Ära kunagi astu vahekorda sellepärast, et kellelegi muljet avaldada või meeldida. Julge öelda „ei“, kui su partner nõuab seksi ja võta teadmiseks, et partner, kes ei austa sinu seksuaalseid eelistusi, ei sobi ka püsisuhteks.

Tunne ja usalda oma partnerit – Ehkki me kindlasti ei soovi taunida juhusuhteid, võib esimese vahekorra puhul olla parem, kui partner on keegi, keda sa tead ja usaldad. See loob vajaliku turvatunde lõõgastumiseks ja eeldused avatud suhtluseks.

Tea, et esimene kord ei peagi õnnestuma – Paljudel paaridel kulub mitu katset, et vahekord „õnnestuks“ (st. et peenis saaks siseneda tuppe). Pole mingit põhjust, miks esimese katse peaks ilmtingimata lõpuni viima: aega proovida on küll ja veel. Julge katse pooleli jätta, kui tunne pole enam õige.

4. Oska kasutada rasestumisvastaseid vahendeid ning kaitsta end ja partnerit sugulisel teel levivate haiguste eest – Piisavad teadmised rasestumisvastastest vahenditest on olulised mitte ainult sellepärast, et vältida soovimatut rasedust, vaid ka selleks, et alandada pingeid. Üks sagedastest muredest seksuaalelu alustamise juures on hirm jääda rasedaks, mida on võimalik alandada eelneva eneseharimisega. On aina levinum, et seksuaalelu alustada sooviv noor külastab eelnevalt noorte nõustamiskeskust, et saada lähemalt teada erinevatest kaitsevahenditest ja muust huvipakkuvast. Oluline on ka meelde jätta, et ainuke rasestumisvastane vahend, mis kaitseb ka suguhaiguste eest, on kondoom. Parima kaitse saad siis, kui kasutad lisaks kondoomile ka mõnda teist tõhusat rasestumisvastast vahendit (implantaat, spiraal, pillid, rasestumisvastane plaaster, tuperõngas), kuivõrd siis oled kindlalt kaitstud nii haiguste kui rasestumise eest. Kondoomist võib loobuda ning jääda kasutama üksnes tõhusat rasestumisvastast vahendit, kui mõlemad partnerid on testitud suguhaiguste osas ning negatiivsed ning ollakse monogaamses püsisuhtes (st seksitakse ainult teineteisega, mitte teiste partneritega). Möödapääsmatu on see, et te usaldate teineteist täielikult teatama sellest, kui üks teist sattub olukorda, kus ta võis saada mõne suguhaiguse (nt suhteväline kaitsmata vahekord).

5. Ära ole purjus – Ehkki alkohol võib mingil määral aidata lõõgastuda, ei pruugi selle tarvitamine esimest vahekorda meeldivamaks teha. Pigem on leitud, et need, kes olid oma vahekorra ajal purjus, tundsid ja nautisid seda vähem. Samuti on suurem tõenäosus, et kaine inimene kasutab kondoomi õigesti.

6. Suhtle oma partneriga – Ole alati valmis küsima ja vastama, sest see võimaldab sinul ja su partneril paremini teineteist nautida. Küsimine pole kindlasti märk nõrkusest, pigem näitab see hoolivust ja on vägagi seksikas.

7. Ära unusta eelmängu – Seksuaalelu algul on meil kombeks seksiga kiirustada, mille tõttu jääb sageli lühikeseks see osa, mis peaks keha seksiks ette valmistama. Veeda piisavalt aega oma partnerit suudeldes, hellitades, masseerides ja muud moodi erutades. Lase endal vahekorda sisse sulanduda ja ära mõtle eelmängust kui millestki, mida peab läbima, et jõuda penetratsiooni ehk peenise sisestamiseni tuppe. Pigem naudi iga suudlust ja hellitust nagu muid tegevusi ei olekski ning liigu sedaviisi aeglaselt edasi, kui soovid. Eelmängul ei ole mingit kindlat kestvust, seega kuula oma keha ja ära pelga küsida oma partnerilt, kas ta on valmis järgmise sammu astuma.

8. Kasuta libestit – Eelmängu tulemusena peaks naise tupp olema piisavalt niiske, et peenis saaks probleemideta siseneda, ent sellegipoolest võib libestist kasu olla, et teha vahekord veel meeldivamaks. NB! Latekskondoome kasutades on oluline kasutada veepõhist libestit, sest õlipõhise libesti või mingite juhuslike kreemidega võib kondoom katki minna.

9. Võta aega peenise sisestamiseks – Eriti kui tüdruk on pole varem tupekaudses vahekorras olnud ja isegi, kui tupp on märg, ei pruugi see olla valmis peenise täielikuks sisenemiseks. Sisenema peab ettevaatlikult ning selleks peab võtma aega. Lükake peenis esialgu ainult väikeses ulatuses tuppe sisse ning liikuge edasi alles siis, kui tüdruk selle jaoks valmis on. Vajadusel tõmmake peenis vahepeal välja ja alles siis proovige sügavamale liikuda. Oluline on see, et tüdrukul oleks täielik kontroll selle üle kui kaugele ja kui kiiresti peenist edasi lükatakse.

10. Soovi korral harjuta eelnevalt üksinda – Keegi ei pea enne esimest vahekorda masturbeerima, ent kui mõte vahekorrast hirmutab, siis võib olla kasu sellest, kui eelnevalt õpitakse oma keha tundma üksinda. Paljud noored masturbeerivad ka siis, kui pole veel lähiajal kavas seksuaaleluga alustada. Eneserahuldamise käigus on võimalik paremini mõista oma keha reaktsioone seksuaalsetele stiimulitele (näiteks puudutustele ja fantaasiatele). Tüdrukud võivad eneserahuldamise käigus harjutada tuppe peenise sisenemiseks, sisestades esialgu sõrme või paar. Soovitatav on eneserahuldamise ja eriti sõrmede sisestamise puhul kasutada libestit.

11. Ära võta asja liiga tõsiselt – Ei tasu endale liiga kõrgeid ootusi ega nõudmisi seada esimeseks vahekorraks. See on täiesti normaalne, kui esimene kord pole veel „päris see“, mida seksist loodetakse saada. Vahekord ei pruugi lõppeda orgasmiga ning kogu olukord võib veidi kohmakas olla. Võtke asja naljaga ja teadke, et asi läheb aegamööda ainult paremaks, kuni te olete avatud üksteise tunnetele ja julgete omavahel suhelda.

Esimene kord samasoolise partneriga

Sõltumata sellest, kas partner on samast soost või vastassoost, kehtivad esimesele (ja ka edaspidistele) vahekordadele suuresti samad soovitused. Avatud suhtlus, usaldus ning mõlema partneri õigus otsustada, kas, millal ja kellega ta seksib, on kesksel kohal ka gei- ja lesbisuhetes. Samuti ei saa üle rõhutada, et enese kaitsmine suguhaiguste eest, kasutades selleks sobilikke vahendeid, on oluline nii heteropaaride, meestega seksivate meeste kui ka naistega seksivate naiste jaoks.

Seks kahe naise vahel

Seks kahe mehe vahel

Teksti koostamisel on palju abi olnud Dorian Soloti ja Marshall Milleri raamatust “I Love Female Orgasm”
*Frottage seisneb lihtsalt oma partneri (ja tema suguelundite) vastu hõõrdumises seksuaalse naudingu saamise ja pakkumise eesmärgil. Seda võib teha riietega kui riieteta. Interkruraalne seks on ühte tüüpi frottage, mis seisneb oma peenise edasi-tagasi lükkamises partneri reite vahel. Igasuguse hõõrdumise puhul on soovitatav kasutada libestit. Massaažiõli võib olla hea, kui soov on üksteise kehasid teineteise vastu hõõruda.

Küsi nõu Küsi nõu