Nõusolek

Nõusolek tähendab selget ja vabatahtlikku kokkulepet, et kõik osapooled on valmis osalema teatud tegevuses.

Mis on nõusolek?

Nõusolek tähendab selget ja vabatahtlikku kokkulepet, et kõik osapooled on valmis osalema teatud tegevuses. See võib puudutada nii füüsilist, emotsionaalset kui ka seksuaalset suhtlust. Nõusolek ei ole midagi, mida võib eeldada – see tuleb selgelt küsida ja saada. Kui keegi ütleb “ei”, väljendab ebamugavust või ei ole kindel, siis ei ole nõusolekut. Sama kehtib olukorras, kus inimene ei ole võimeline nõusolekut andma, näiteks alkoholi- või uimastite mõju all olles. Austades üksteise piire, loome turvalise ja mõistva keskkonna.

Nõusolek on pidev

Nõusolek ei ole ühekordne “jah”. Iga uus samm või tegevus nõuab uut kinnitust, et mõlemad pooled tunnevad end hästi ja on nõus. See tähendab, et isegi kui olete varem millegi suhtes nõus olnud, võite alati meelt muuta ja öelda “ei”. Näiteks kui tunned end ebamugavalt või soovid mingil põhjusel lõpetada, on see täiesti okei. Tervislikud suhted põhinevad kommunikatsioonil ja austusel, mitte surve avaldamisel ega süüdistustel.

Kuidas nõusolekut küsida ja ära tunda?

Nõusoleku küsimine ei pea olema kohmakas ega ebamugav – see võib olla osa avatud ja ausast suhtlusest. Küsi küsimusi, mis on selged, näiteks: “Kas see on sulle okei?” või “Kuidas sa end praegu tunned?” Oluline on jälgida ka kehakeelt: kui keegi tundub pinges, eemalolev või ei vasta selgelt, võib see viidata, et ta ei ole nõus. Kõige tähtsam on mitte survestada teist inimest ja anda talle vabadus oma piire väljendada. Nõusolek on ka viis näidata hoolivust ja lugupidamist üksteise vastu.

Ülesanne 1

Juhised õpilasele

  1. Loe läbi tekst ja ütle, kas selles tekstis on midagi imelikku
  2. Palun lisa tekstile viie minutiga kaks parandust, mis seda sinu jaoks paremaks teeksid – või, kui sa ei soovi parandusi lisada, põhjenda, miks neid pole vaja.
  3. Palun aruta kolme naabriga, mis parandusi või põhjendusi nemad lisasid.
  4. Arutame klassis. Kas me saame väita midagi nende inimeste soolise identiteedi kohta? Nende sünnil määratud soo kohta? Nende soolise eneseväljenduse kohta? Kas sellest sõltub, mis parandusi teksti lisasime?

 

Ülesanne 2

Juhised õpilasele

Otsi Feministeerium.ee lehelt kaks artiklit nõusoleku kohta, loe neid läbi ja soovita neist ühte klassikaaslasele. Seleta kolme argumendi abil, miks just seda artiklit soovitaksid / ei soovitaks

Küsi nõu Küsi nõu