Abort

Abort ehk meditsiiniline raseduse katkestamine on raseduse katkestamine kas tablettidega või kirurgilisel teel.

Rasedust võib katkestada vaid naise enda nõusolekul. Eestis võib omal soovil rasedust katkestada, kui rasedus on kestnud vähem kui 12 nädalat (ehk kuni 11 nädalat ja 6 päeva, loetuna viimase toimunud menstruatsiooni esimesest päevast). Teatud näidustuste olemasolul on võimalik rasedust katkestada ka hiljem, kui rasedus on kestnud vähem kui 22 nädalat (ehk 21 nädalat ja 6 päeva).

Nendeks näidustused on:

 • rasedus ohustab naise tervist;
 • lootel võib olla raske vaime või füüsiline terviserike;
 • naise haigus takistab lapse kasvatamist;
 • naine on alla 15-aastane või üle 45-aastane.

Nende näidustuste olemasolu osas otsustab vähemalt kolmest arstist koosnev konsiilium.

Omal soovil raseduse katkestamine on Eestis tasuline protseduur, Tervisekassa (endine Eesti Haigekassa (EHK) kindlustuse olemasolul peab abordi soovija maksma 50% EHK hinnast medikamentoosse abordi korral ja 30% EHK hinnast kirurgilise abordi korral, kindlustuse puudumisel tuleb maksta täishind. Abordi hind võib igal aastal natuke muutuda (sõltuvalt hetkel kehtivast EHK hinnakirjast). Medikamentoosse ehk tabletiabordi hind on EHK-s kindlustatule umbes 17,67€, ilma EHK ravikindlustuse puudumisel 35,34€. Kirurgilise abordi hind on EHK kindlustuse olemasolul 40,82€, HK ravikindlustuse puudumisel puudumisel umbes 267,86€.  Lisandub teenus päevaravis 51.83€. EHK kindlustuse puudumise korral tuleb tasuda ka protseduurile eelneva arstivisiidi, analüüside, ultraheliuuringu eest ja raseduse katkestamise järgse tervisekontrolli eest.

Soovin rasedust katkestada

Kui oled otsustanud raseduse katkestada, tuleb abordieelseks nõustamiseks ja abordile saatekirja saamiseks pöörduda naistearsti vastuvõtule kas naistenõuandlas või noorte nõustamiskeskuses. Arstile aega broneerides tasub kindlasti öelda, et soovite katkestada rasedust, siis saab vastuvõtuks aja kiiremini.
Vastuvõtul naistearst diagnoosib raseduse ning täpsustab raseduse suuruse. Raseduse suurust arvutatakse lugedes päevi alates viimase toimunud menstruatsiooni esimesest päevast. Kui menstruatsioonid on väga ebaregulaarsed või kui viimase menstruatsiooni toimumise aega ei teata, hinnatakse raseduse suurust ultraheliuuringu alusel. Arst võtab analüüsid sugulisel teel levivatele haigustele nii emakakaelalt kui ka verest, lisaks tehtakse ka tavaline kliinilise vere analüüs ning määratakse veregrupp ja reesusfaktor. Vajadusel võetakse emakakaelalt PAP-test. Seejärel nõustab arst Teid raseduse katkestamise võimalustest ja meetoditest ning tuleb teha valik, kas soovitakse medikamentoosset või kirurgilist aborti. Oma otsus ja nõusolek tuleb vormistada kirjalikult – vastavale nõusolekulehele tuleb anda oma allkiri. Seejärel broneerib arst Teile aja abordiks haiglasse või naistenõuandlasse ning kutsub umbes 2-3 nädala pärast tagasi järelkontrolli, et hinnata, kas abort on toimunud.
Juba abordile suunamise vastuvõtul tuleb kindlasti arutada arstiga ning otsustada, kuidas edaspidi ennast soovimatu raseduse eest kaitsta. Kui olete otsustanud raseduse katkestada, tuleb kindlasti kasutada mõnda tõhusat rasestumisvastast vahendit  (implantaat, spiraal, pillid, plaaster, tuperõngas), et edasisi soovimatuid rasedusi vältida. Enamikku rasestumisvastaseid vahendeid tuleks hakata kasutama raseduse katkestamise päeval või hiljemalt abordile järgneval päeval, nii saavutatakse kohene rasestumisvastane kaitse, sest võimalus uuesti rasestumiseks tekib juba enne järgmist menstruatsiooni.

Medikamentoosne ehk tabletiabort

Medikamentoosne abort on raseduse katkestamine tablettide abiga. Medikamentoosse raseduse katkestamise käigus kasutatakse kaht ravimit: mifepristooni ja misoprostooli.  Tablettidega on võimalik rasedust katkestada kuni raseduse kestuseni 11 nädalat ja 6 päeva,  lugedes alates viimase toimunud menstruatsiooni esimesest päevast. (Varem kehtis piirang, kus tabletiabort oli lubatud kuni 63. raseduspäevani, kuid enam seda piiri pole.) Tabletiabort on ohutu ja tõhus raseduse katkestamise viis.

Protseduur ja toimemehhanism
Medikamentoosse raseduse katkestamise käigus kasutatakse kaht ravimit: mifepristooni ja misoprostooli.
Mifepristoon ehk “esimene” tablett manustatakse suu kaudu kas esimesel arsti külastusel või muul kokkulepitud ajal. Mifepristoon ei lase toimida kollaskehahormoonil, see algatab abordi protsessi muutes lisaks emaka misoprostoolile vastuvõtlikumaks ning pehmendab emakakaela. Pärast mifepristooni manustamist võib tekkida veritsus või kõhuvalu, aga ei pruugi.
Misoprostool manustatakse tavaliselt 36-48 tundi pärast esimese tableti kasutamist kas haiglas või naistenõuandlas, enamasti tupe kaudu. Misoprostool põhjustab emaka kokkutõmbeid ning samuti pehmendab emakakaela ning soodustab selle avanemist. Sõltuvalt raviasutusest jääb patsient pärast misoprostooli manustamist mõneks tunniks jälgimisele või lubatakse kohe pärast tablettide panemist koju. Toime avaldub (st tekib veritsus suguteedest) enamasti 2-6 tunni jooksul.
Kahe ravimi koostoimel tekkivate valulike emaka kokkutõmmete mõjul surutakse raseduskude emakaõõnest välja, selle märgiks on veritsus, mis on enamasti vererohkem ning pikema kestusega kui menstruatsiooni ajal. Veritsus võib kesta 2-3 nädalat.
Kui misoprostooli kasutamisest järgnevaks päevaks pole verejooksu tekkinud, tuleks pöörduda uuesti samasse haiglasse, kus rasedus katkestati.

Medikamentoosse abordi eelised:

 • Ohutu raseduse katkestamise meetod.
 • Kuni 95% tõhus.
 • Odavam meetod.
 • Loomulikum protsess.
 • Ei kasutata narkoosi ega kirurgilist emakaõõne puhastust.
 • Privaatne.

Medikamentoosse abordi puudused:

 • Võivad esineda kõrvaltoimed: iiveldus, oksendamine, temperatuuri tõus, alakõhuvalud, rohke ja pikalt kestev veritsus.
 • Võib vaja minna rohkem visiite arsti juurde.
 • Abordi toimumise kinnitab arst järelkontrollis.
 • Harva võib juhtuda, et rasedus ei katke.
 •  Võib tekkida vajadus hiljem siiski kirurgiliseks protseduuriks, aga seda juhtub harva.

Kirurgiline abort

Kirurgiline abort on raseduse katkestamine kirurgilise protseduuri käigus. Protseduur teostatakse narkoosis. Protseduuri käigus emakakaelakanal laiendatakse ning raseduskude eemaldatakse emakast spetsiaalse vaakumotsikuga.  Omal soovil saab kirurgiliselt rasedust katkestada kuni raseduse suuruseni 12 nädalat (11 nädalat + 6 päeva lugedes viimase toimunud menstruatsiooni esimesest päevast).  Kirurgiline abort on ohutu ja tõhus raseduse katkestamise viis.

Protseduur
Kirurgiline raseduse katkestamine toimub lühiajalises üldnarkoosis (ravimid manustatakse veenisisese süstega). Protseduuri käigus laiendatakse emakakaela kanal maksimaalselt kuni 10-12 mm läbimõõduni ning raseduskude eemaldatakse emakaõõnest spetsiaalse vaakumotsikuga. Vajadusel manustatakse kas protseduuri ajal või selle järgselt ka emakakontraktsioonivahendeid, mis soodustavad emaka kokkutõmbeid ning vähendavad protseduurijärgset veritsust. Protseduur ise kestab tavaliselt umbes 5-10 minutit. Enamasti tuleb haiglasse minna hommikul ning pärastlõunal saab juba koju. Pärast kirurgilist aborti võib esineda veritsus veel 2-3 nädalat. Enne narkoosis protseduuri tuleb olla vähemalt 6 tundi söömata ja joomata.

Kirurgilise abordi eelised:

 • Tõhus raseduse katkestamise meetod.
 • Ohutu raseduse katkestamise meetod.
 • Raseduse katkemine toimub juba protseduuri ajal.

Kirurgilise abordi puudused:

 • Võivad esineda kõrvaltoimed: iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, rohke ja pikalt kestev veritsus.
 • Vähem privaatne.
 • Invasiinve protseduur.
 • Harva võib juhtuda, et rasedus ei katke.
 • Kasutatakse narkoosi – oht narkoosist põhjustatud tüsistuste tekkeks.
 • Oht verejooksuks, oht emakakaela või emaka vigastuse tekkeks, väga harva ka soole või põie vigastuse oht.
 • Emaka vigastuse korral võib olla vajalik teostada operatsioon emaka vigastuse parandamiseks, väga harvadel juhtudel võib olla vajalik emaka eemaldamine.
Küsi nõu Küsi nõu