Mis on seks?

Seksil võib erinevate inimeste jaoks olla väga erinev tähendus.

Tihti peetakse seksist rääkides silmas üksnes (vaginaalset) seksuaalvahekorda, kuid tegelikult võib seks erinevate inimeste jaoks hõlmata väga erinevaid tegevusi. Ei ole olemas ühte “õiget viisi, kuidas seksida”. Tuleb arvestada sellega, mis on kõigile osapooltele meeldiv ja rahuldustpakkuv.

Seks võib olla üks tunnete, armastuse ja läheduse väljendamise mooduseid. Teisalt võib seksimise eesmärk olla ka üksnes seksuaalse naudingu saamine või pakkumine, kinnitus enesehinnangule, pingete maandamise allikas ning suurte tunnetega ei pruugi midagi pistmist olla. Seks võib inimese jaoks erinevatel eluperioodidel erinevate partneritega omada erinevat emotsionaalset tähendust. Igal juhul on seks üks oma seksuaalsuse väljendamise viise.

Näiteks võib seksi hulka kuuluda mõni järgmistest:

  • Sooloseks, eneserahuldamine ehk masturbeerimine;
  • Suudlemine või “amelemine”;
  • Hellitused, silitused või massaaž;
  • Rindade või rinnanibude stimuleerimine;
  • Suguelundite vastamisi hõõrumine (ka läbi riiete);
  • Masturbeerimine koos partneriga;
  • Käega partneri suguelundite stimuleerimine;
  • Suuga partneri suguelundite stimuleerimine ehk suuseks ehk oraalseks;
  • Peenis tupes vahekord;
  • Seksmänguasjaga suguelundite stimuleerimine;
  • Anaalseks ehk pärakuseks (pärakupiirkonna stimuleerimine / peenise, sõrme või seksmänguasja sisestamine pärakusse);
  • Seksuaalse sisuga jutuajamised / seksuaalfantaasiate jagamine / rollimängud;
  • Sidumismängud (nr partneri käte kinnisidumine);
  • Internetiseks, telefoniseks, veebikaameraseks, seksuaalse sisuga sõnumid;
  • … ja palju-palju muud.

Seksiks võib pidada kõikvõimalikke tegevusi, mis kutsuvad inimesel esile seksuaalset erutust ja naudingut. Kõik inimesed ei tarvitse kunagi kõiki ülaltoodud tegevusi proovida ning paljud ei tahagi kõiki neid proovida – see on täiesti normaalne. Igal inimesel on omad eelistused, mida ja kui palju nad kogeda soovivad.
Seksuaalseid tegevusi võib läbi viia üksi või partneriga või mitme partneriga.

NB! Kui soovid neid tegevusi läbi viia koos partneriga, pead eelnevalt partnerilt küsima, kas ta on sellega nõus. Kui partner ei soovi mingeid tegevusi teha, siis ei tohi teda selleks sundida. Erinevaid inimesi erutavad erinevad asjad. Samuti on erinevatel inimestel erinevad piirid, mida nad ületada ei soovi. Kontaktil suguelundite, päraku, suu, seksmänguasjadega ja teatud juhtudel ka naha ja limaskestadega võivad üle kanduda seksuaalsel teel levivad nakkused. Seetõttu on väga oluline pidada silmas turvaseksi põhimõtteid.

Tupeseks

Tupeseks ehk vaginaalne seks tähendab enamasti peenise, sõrmede, seksmänguasja, keele sisestamist tuppe. Tupeseksi juurde võib kuuluda ka sõrmede, keele või seksmänguasja sisestamine tuppe. Tupeseksi puhul, nagu igas muus olukorras, tuleb arvestada partneri soovidega. Siiski tuleb silmas pidada, et kõik inimesed ei soovi tupeseksi pakkuda või seda saada – sellisel juhul tuleb seda valikut austada. Peenise tuppe viimise eelduseks on peenise kõvastumine ehk erektsioon ning tupe piisav märgumine. Ebapiisava erektsiooni või tupe vähese märgumise korral, tuleks võtta rohkem aega hellitusteks, et partnerid jõuaksid küllaldaselt erutuda. Kui üritada peenist, sõrmi või seksmänguasja tuppe viia enne, kui on tekkinud piisav tupe märgumine, võib see osutuda ebamugavaks või lausa valusaks ning osutuda sootuks võimatuks.

Peenise, sõrmede või seksmänguasja tuppe sisestamise kiirust ja sügavust võivad kontrollida mõlemad partnerid. Erinevad seksipoosid loovad selleks erinevaid võimalusi. Peenise sisseviimisel võib kasutada käe abi. Kindlasti tuleks peenise sisestamisel arvestada, et see poleks kummalegi valulik. Kui sisemised häbememokad katavad tupesuudme, siis on otstarbekas häbememokad enne peenise, sõrme või seksmänguasja sisestamist käega õrnalt laiali lükata, et mitte haiget teha. Kui peenis, sõrmed või seksmänguasi on tupes, võib seda liigutada edasi-tagasi. Tempo ning sügavus tuleks valida niisugune, mis on partneritele meeldiv. Kui miski tundub ebamugav või valulik, tuleks tegevus peatada.

Juhul, kui tuppe sisestatakse peenis, on on alati võimalus raseduse tekkeks või nakatumiseks sugulisel teel levivatesse haigustesse. Seetõttu tuleks sellisel juhul kasutada tõhusat rasestumisvastast vahendit ning pidada silmas turvaseksi põhimõtteid. Sugulisel teel levivad nakkused võivad levida ka puhastamata seksmänguasjade kaudu.

Suuseks ehk oraalseks

Suuseks ehk oraalseks on suguelundite stimuleerimine huulte ja keelega. Suuga on võimalik stimuleerida nii kliitorit, häbememokki, tupesuuet, peenist, munandeid, lahkliha kui ka pärakut.

Suguelundite hellitamisel suuga tuleb arvestada partneri soovidega. Kõik inimesed ei soovi suuseksi pakkuda või seda saada ja seda valikut austada.
Suguelundite hellitamisel võib kasutada mitmeid tehnikaid: musitamine, suudlemine, lakkumine, lutsutamine, keelega kiirete vibreerivate liigutuste tegemine, lisaks suule ka käte kasutamine, puhumine, häälega vibratsiooni tekitamine, suhuvõtmine.

Erinevate tehnikate rakendamisel tuleb olla ettevaatlik, kasutada vähemalt esialgu õrnemaid liigutusi, vältida hammustamist või kriimustamist ja tugevat survet.
Suuseksi kaudu pole võimalik rasestuda, kuid on võimalus sugulisel teel levivate haiguste ülekandumiseks. Seetõttu tuleks ka suuseksi puhul silmas pidada turvaseksi põhimõtteid ja kasutada kondoomi või turvakilet.

Anaalseks

Anaalseks ehk pärakuseks on peenise, sõrme, seksmänguasja sisestamine pärakusse. Kõik inimesed ei soovi osaleda anaalseksis ning seda soovi tuleb austada.

Kuna erinevalt tupest ei tooda pärak ise libestavat vedelikku, siis on nauditava pärakuseksi vältimatuks eelduseks rohke libesti kasutamine. Kuna päraku sulgurlihas on tugev, siis on vajalik lõõgastumine, hellitused ning lihase teadlik lõdvestamine, et peenise või sõrme või mänguasja sisestamine oleks võimalik ja valutu. Enne peenise sisestamist võib pärakut stimuleerida suu või sõrmega ning esmalt proovida sisestada üks sõrm. Millegi sisestamine pärakusse peaks toimuma aeglaselt, õrnalt ja partneriga suheldes, et vältida valu tekitamist.

Pärast sõrme, peenise või mänguasja sisestamist pärasoolde, tuleks enne selle tuppe või suhu sisestamist kas vahetada kondoomi või sõrm, peenis või mänguasi hoolikalt puhtaks pesta. Seda seetõttu, et pärasooles on arvukalt baktereid, mis võivad ühelt poolt tupes põhjustada põletikku, teisalt peenise pesemata jätmisel võib tekkida peenisel põletik. See põhimõte kehtib ka siis, kui jätkatakse suuseksiga.

Anaalseksi puhul on rasestumise tõenäosus praktiliselt olematu, kuid kui sperma satub päraku ümbrusesse, lahklihale või tuppe, on olemas teoreetiline võimalus raseduse tekkeks. Anaalseksi puhul on risk sugulisel teel levivatesse haigustesse nakatumiseks suurem kui tupeseksi puhul, kuna pärakuseksi puhul tekivad naha ja limaskesta pisivigastused kergesti ning see muudab haigustekitajate ülekande lihtsamaks. Seetõttu tuleks pärakuseksi puhul silmas pidada turvaseksi põhimõtteid ning alati kasutada kondoomi ja ohtralt libestit.

Seks ja päevad

Seks päevade ajal on okei ja lubatud. Siiski tasub silmas pidada mõnda detaili, et kõik läheks hästi.

Teile mõlemale peab see mõte meeldima. Kui ühele teist, ükskõik mis põhjusel, ei paku idee seksist päevade ajal hetkel heameelt, jääb asi ära. Sellega ei tohi kaasneda halvustavat suhtumist, sest menstruatsioon ei ole midagi, mille pärast häbi tunda. Samuti võiks proovida mõista partnerit, kes ei soovi vahekorda, kui tema partneril on päevad. Kindlasti saab enda seisukohta see partner väljendada ilma haiget tegemata ja kohe kindlasti ei pea end päevade eksisteerimise pärast halvasti tundma.

Mida veel meeles pidada? Kui eelistad päevade ajal kasutada tampooni või menstruaalanumat, pead selle vaginaalse vahekorra jaoks kindlasti eemaldama. Kui sa ei ole kindel, kas sa eemaldasid tampooni enne vahekorda ja nüüd on see justkui kadunud, tasub proovida sõrmega tupest tasakesi otsida ja uurida. Kui see mõte jääb sulle võõraks või hirmutab, peab pöörduma naistearsti poole, sest kui tampoon tõesti on tupes ja sa ei saa seda ise kätte, siis kahjuks ta iseseisvalt välja ei tule ja tekitab põletiku. Kui naistearst leiab, et tampooni tupes pole, saad rõõmsalt päevaga edasi minna.
Kui naistearst leiab, et tampoon ikkagi oli tupes, saab ta selle günekoloogilises toolis kerge vaevaga üles leida ja välja võtta. Ja siis saad rõõmsalt oma päevaga edasi minna.
Nii et naistearsti poole pöördudes rumalaid küsimusi kindlasti ei ole.

Päevade ajal seksides võite kasutada kondoomi või panna rätiku enda alla, et kaitsta näiteks voodilinu määrdumise eest.

Kondoomi peaks kasutama ka siis, kui ei tea partneri tervise kohta, sest sugulisel teel levivate haiguste eest menstruatsioon ei kaitse. Samuti on oluline ka menstruatsiooni ajal seksides kasutada rasestumisvastast vahendit. Sobib kondoom või mõni muu rasestumisvastane meetod, mille endale valinud oled. Menstruatsiooni ajal on võimalik rasedaks jääda, kuna spermatosoidi eluiga on mitu päeva ja mõnel juhul võib ovulatsioon olla kohe vahetult pärast menstruatsiooni. Seega, kui rasestumisvastane vahend on ununenud, on igati õigustatud kasutada SOS-pilli.

Miks tahta päevade ajal seksida? Neid põhjusi on kindlasti palju. Nimetan siinkohal ära vaid mõned. Põnevus, midagi uut. Valuvaigistav – lähedustunne ja orgasm tekitavad heaolutunde ja keha vallandab valuvaigistavaid hormoone. Mõned ütlevad, et nende jaoks on seks päevade ajal nauditavam. Päevad on normaalne osa elust ja kui on tuju seksida, siis miks nad peaksid takistama.

Miks mitte tahta päevade ajal seksida? Ka neid põhjusi on kindlasti palju. (Menstruaal)veri seostub millegi pigem hirmsaga ja vigastusega kui et naudingu ja lõbuga. Ei taha segadust korraldada. Päevade ajal on enesetunne kehv ja tahaks lihtsalt puhata, soojakott kõhul, vaadata midagi humoorikat ja maksimaalne puudutus, mis kehale meeldib on kallistus ja pai.

Muus osas on päevade ajal seksimine nagu ükskõik millal muul ajal seksimine – mõlemale partnerile peab see tegevus meeldima ning alati saab ja peab seksi lõpetama, kui kumbki partner selleks soovi avaldab.

 

Seksist loobumine

Igaühel on õigus otsustada, kas ja millal alustada seksuaalsuhet. Mõnikord otsustatakse seksuaalvahekorrast loobuda või seda edasi lükata ja see tähendab seda, et ei minda kaugemale kallistustest ja suudlustest, seejuures turvaseksi põhimõtteid silmas pidades. See, kui kaugele keegi soovib seksuaalsete tegevustega minna, on igaühe enda otsustada. Igaüks võib teadlikult ka seksuaalvahekorrast hoiduda, kuid see ei tähenda, et oma seksuaalsusest tuleb lahti öelda. Seksuaalvahekorrast loobumine võib olla eluterve ja vastutustundlik. Seksuaalvahekorrast võib loobuda ka peale vahekorras olemise kogemust, mil otsustatakse järgmise seksuaalvahekorraga oodata.

Peamised põhjused, miks otsustatakse seksuaalvahekorraga oodata, on järgmised:

  • Oodatakse nii kaua, kuni ollakse nii emotsionaalselt kui füüsiliselt seksuaalvahekorraks valmis.
  • Oodatakse seda „õiget“.
  • Ei taheta riskida seksuaalsel teel levivatesse haigustesse nakatumisega.
  • Ei olda valmis võimalikuks raseduseks.
  • Seksuaalpartnerist lahku minek või partneri surm, mistõttu otsustatakse järgmise seksuaalsuhtega oodata.
  • Soov vältida seksuaalvahekorraga seonduvat emotsionaalset seotust ja pinget, eriti juhul, kui minnakse lahku ja saadakse haiget, tuntakse ennast ärakasutatuna ja üksikuna ning ollakse seetõttu vihane või masenduses.
  • Soov lihtsalt lõbutseda ilma seksuaalvahekorraga kaasnevat survet mängu toomata.
  • Muud huvid, nagu sport ja õppimine.
  • Moraalsed või usulised tõekspidamised, mis nõuavad seksuaalvahekorrast hoidumist.

Igaühel on õigus otsustada, kas ta on valmis seksuaalvahekorda astuma või mitte. Keegi ei tohi kedagi teist sundida, mõjutada või meelitada vastu tahtmist seksuaalvahekorda astuma. Alati on võimalus öelda „ei“, kui seda tõesti soovitakse, kuid on võimalus öelda ka „jah“, kui ollakse endas selgusele jõudnud.

Küsi nõu Küsi nõu